Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

УБАВИНА

Совети за совршена шминка на работа

За да останете убаво нашминкана во текот на целиот ден, пратете ги овие неколку совети и тоа нема да биде никаков проблем.

Течна пудра – Пред сенката и руменилото, на лицето нанесете течна пудра, но не било каква. Важна е нијансата но и составот. Важно е пред течната пудра да нанесете хидратантна крема. Со хидратантната крема и течната пудра сенката и руменилото на вашето лице ќе биде постојано.

Коректор – Подочницитеиспуканите капилари и други неправилности на кожата прекријте ги со коректор.  Важно е добро да се натапка додека неговата нијанса не се изедначи со подлогата.

Молив за очи и усни – Моливот за очи и молив за усни помага во постојаноста на карминот на усните и сенката. Пред ставање капки сенка добро би било да се премачка со молив за очи, сива или со боја на кожата. Со моливот за усни можете да ги обоите и целосно усните, а потоа можете да нанесете и тенок слој сјај за усни.

Пудра во прав – Следен чекор е пудрата во прав која ја фиксира шминката која до сега сте ја нанеле. Пудрата се нанесува со голема четка.

Сенка – За работниот ден најдобри се неутралните бои на сенка, особено светлосивата и светлокафена која под силно вештачко светло одлично ги истакнуваат очите.

Кармин за усни – Се препорачува да се користат квалитетни долготрајни кармини. Светлите кармини треба да ги нанесувате со четкичка, а по класичниот кармин доближете хартиена марамица, па потоасо четка преку марамицата нанесете малку пудра во прав па потоа отстранете ја марамицата.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...