Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

УБАВИНА

Разубавете го деколтето: 5 растенија кои ги зголемуваат градите

Во продолжение ви нудиме неколку домашни рецепти кои ќе ви го разубават деколтето без да отидете под нож. Следниве билки од памтивек помагале за умерен раст, зголемување и зацврстување на градите.

Пискавица

Семето од пискавица (тилчец) има кај народот вековна репутација како средство за зголемување на градите бидејки содржи фитоестроген (растителен естроген). Естрогенот има повеќекратно делување во организамот, а два се однесуваат на зголемување на градите.

Рецепт: во тенџере сипете две шолји вода, преку една шолја пискавица , додајте малку босилек, ким, копар и засладувач. Се нека зоврие, а потоа оставете половина час да се излади. По цедењето, додајте сок од лимон и мед според вкусот. Пијте една до две шолји на ден, никако повеќе.

Морач (анасон)

Уште една естрогенско растение кое со векови наназад се користи за појачување за стварање на млеко. Можете да го додадете чајот за гради како дополнување на пискавицата. Како маслото, анасонот не е препорачлив за употреба, поготово не на трудниците, бидејки може да предизвика несакан абортус. Во дози поголеми од една лажица на ден анасонот е токсичен, додека во мали дози за зголемување на градите делува и многу повеќе од позитивно.

Чичак (лепка)

Одамна познат по разните благотворни делувања, а конзумацијата го зголемува протокот во крвта и ткивото на дојките и го зајакнува репродуктивниот систем. Исто така сјајно помага при варење, причини за конзумација има на претек.

Пуерариа Мирифика

Раастение од Тајланд кое се користи за креми и лосиони против бори, но покрај тоа има активни состојки на кремите и таблетите за зголемување на градите бидејки ги исполнува и ги зацврстува градите.

Ким

И обичниот и црниот ким е докажан како средство кое ги зголемува градите без млечни ќелии кај лабораториските животни. Делувањето на ова растение на градите кај луѓето е слично, бидејки цицачите во принцип имаат слични реакции на соединенијата со млечни дејствија. Направете било каков чај и зачинете го со повеќе измелен ким. Тој зачин исто така зголемете го во исхраната. Брзината на циркулацијата ќе го доведе својот максимум поради која крвта богата со кисика многу брзо влегува во сите органи, вклучувајки го и мозокот, но и градите.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...