Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

УБАВИНА

Маска од ленено семе за затегнување на кожата на лицето

Корисноста на ленено семе е поради присуството на голем број минерали и хранливи состојки, вклучувајки и Омега 3 масните киселини. Лененото семе содржи големо количество калиум, магнезиум, витамин Е, есенцијални аминокиселини. Тоа не се користи само за здравјето на човекот, туку и на кожата како одлично козметичко средство.

Лененото семе има многу корисни особини каде се напишани во многу списанија ширум светот. Но најчест случај, голем број на жени трошат многу финансии на скапи козметички третмани за разлика од користење на природни и ефтини производи кои природата ги дава.

Ви препорачуваме фантастична маска за затегнување на лицето од ленено семе за сите типови на кожа. Лененото семе за маска го припремаме како цело или како сомелено зрно. 1 лажица ленено семе прелијте ја со 1/3 чаша зовриена вода, промешајте неколку минути, а потоа покријте го садот со салфета и оставете да отстои до утрината.

Нанесувањето правете го на исчистено лице со природен тоник или лосион за лице и врат. За време на нанесувањето немојте да разговарате и да се смеете, најдобро е да го правите во тишина и да бидете опуштени. Кога ќе завршите со постапката, измијте го лицето со млака вода и нанесете на лицето хранлива крема.

По 12 – 15 секојдневни процедури нема да се препознаете себе – со многу подобар изглед на вашето лице.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...