Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

УБАВИНА

Како правилно да нанесете течна пудра?

Кога сте во потрага за подлога за шминката, носете и огледалце со вас за да можете да ставите боја на лице и со тоа да провверите како таа боја изгледа кога ќе излезете. За најдобри резултати, вашата кожа мора да биде чиста, тонирана и хидрирана. Нанесете подлога на средината на лицето, преку носот и образите, а потоа разнесете ја преку целото лице.

За да го олесните нанесувањето и да избегнете претерано нашминкан изглед, секогаш намачкајте ја кожата со хидратантна крема пред нанесувањето на подлогата и оставете ја неколку минути кремата да се упие.

За совршено нанесување на течна пудра или стик подлога, советуваме да користите прсти, пред да користите сунѓер. Топлотата на вашите прсти помага подлогата полесно да се навлажни на вашата кожа. Сунѓерот за шминка често лизгаат преку кожата и остава траги.

Едноставен трик за сјаен изглед е употребата на две различни нијанси на подлога. Нанесете на вашата права нијанса (онаа која е најслична на тонот на вашата кожа) на вратот и преку целото лице, а потоа нанесете нешто потемна нијанса на носот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...