Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

УБАВИНА

Ефикасна домашна маска од шаргарепи за затегнување на лицето

Ако сте приметиле на вашето лице нови бори и траги од замор, ќе направите одлична маска против бори во вашиот дом. Покрај тоа што е економична, нејзиниот ефект е еднаков на прославениот ботокс. Маската е потполно природна, а баш ја затегнува кожата како ботоксот.

Состојки: 1 лажица густин, 5 лажици свеж исцеден сок од шаргарепи, 1 лажица павлака.

Припрема: Во половина чаша вода растворете го густинот. Истурете во сад и додајте 100 мл зовриена вода. Ставете на шпорет и гответе ја на тивок оган додека не згусне. По тоа, смесата малку нека се олади, додајте го свежо исцедениот сок од шаргарепа и павлаката. Сето тоа добро измешајте го и ставете го на исчистеното лице некои 25-30 минути.Маската исперете ја со топла вода и нанесете на лицето хранлива крема. Останатата количина ставете ја во фрижидер.

За подобар ефект би требало да ја нанесувате 3 дена по ред. Таа фино ги одстранува трагите од замор и борите, кожата станува позатегната, еластична и мека. Ова е одличен третман на кожата на лицето ако сакате да се спремите за некое изненадно излегување, состанок или славење, бидејки ефектите на маската се моментални и веќе се гледаат после првата употреба.

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...