Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

УБАВИНА

5 намирници кои ги бришат годините

Овие намирници се природни лекови против стареењето на кожата и забите. Можно е некои од нив да сакате да ги јадете, но не сте знаеле за овие нивни својства. Погледнете кои се тие намирници кои можат како магично стапче да избришат неколку години од вашето лице.

  1. Каша од овес – Избегнувајте инстант варијанта на каша од овес, туку определете се за онаа која самите треба да ја спремите. Самата каша кога ја правите содржи многу амино киселини и витамин Е кои ја хранат кожата, се борат со штетното УВ зрачење и со слободните радикали.
  2. Кафе – Кофеинот помага и ги стимулира крвните садови, поради што кожата делува помлада и поздрава. Затоа, уживајте во голема шолја омилено кафе и ќе се чувствувате одлично.
  3. Моцарела сирење – Белите заби можат за момент да намалат неколку години на лицето. Храната богата со калциум, како моцарелата, ја штити и зајакнува забната глеѓ. Исто така придонесуваат и на лачење на плунка, што помага за уништување на бактериите од забите кои со тек на време може да пожолтат.
  4. Грејпфрут – Грејпфрутот е полн со витамин Ц кој потпомага на правење на колаген и спречува опуштање на кожата.
  5. Ораси – Орасите се богати со омега 3 масни киселини кои ја хидрираат кожата одвнатре и ги намалуваат борите. Ставете неколку ораси во салата за уште подобро дејство на вашата кожа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement