• Сподели на:

Зајакнете ги трепките на природен начин

___

Доколку не ја вадите шминката пред спиење или пак агресивно ја отстранувате шминката од очите, трепките ќе ви бидат кршливи и склони кон паѓање. За да го спречите тоа, ви откриваме како да ги зајакнете трепките на природен начин.

Вазелин

Одличен е за нега и хидратација на трепките. Ги зајакнува и го потикнува нивниот раст. Навечер пред спиење со помош на стапче за уши нанесете мало количество на вазелин на трепките.

Маслиново масло

Со редовно нанесување на маслиново масло, трепките ќе ви станат поздрави и појаки.

Рицинусово масло

Рицинусовото масло ќе го спречи растот на трепките. Но мало количество од маслото измешано со малку жолчка од јајце, ќе ја спречи кршливоста на трепките.


Оставете коментар

___