Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Трикови кои помагаат против подочниците

Ако очите се огледало на душата, тогаш душата на многу луќе во текот на овие дождовни денови е отечена, темна, заморна и набабрена. За среќа, постои начин таа малку да заживее и подочниците да исчезнат.

Чај – Чај со кофеин, кој содржи природен танин, е благ диуретик кој долго го користеле и нашите баби, а денешните модели се со цел да ги намалат подочниците. Две филтер ќесички чај натопете ги со топла вода, а потоа малку разладете ги во фрижидер (неколку минути) и секоја вреќичка ставете ја на по едно око. По 5 минути вашите очи ќе бидат освежени.

Авокадо – Многу луѓе заморот им донесува и тмени кругови испод очите, поради кои изгледаат многу постаро. Ако не сте се одмориле, исечете авокадо на кругови и ставете ги испод очите или пробајте да ги намачкате со крема направена од мелени бадеми и млеко, од кои би можеле да се намалат и да се осветлат.

Метални лажици – Земете две метални лажици и држете ги испод млаз ладна вода неколку минути. Потоа долниот дел на лажиците ставете го испод очите 30 до 60 секунди. Ладниот метал ќе ги оживее вашите заморени очи и истовремено ќе ги дадат енергија.

Свежи краставици –  Кога очите ви се црвени и натечени едноставно исечите 2 парчиња свежа краставица, легнете и ставете ги на секое око, отприлика половина час. Малку одморете, а кога ќе станете очите ќе ви бидат посветли, а вие ќе се чувствувате посвежо.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...