Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Спречете го настанувањето на брчки околу усните

Ситните брчки околу усните настануваат како резултат на губиток на колаген, но и мимики кои постојано ги повторуваме. Секако, за нивното настанување е заслужна и генетиката, но нивната појава не е секогаш поврзана со годините, па тие можат да се појават и кај девојките во дваесетите години.

Доколку сакате да го спречите нивното појавување или пак да ја смалите нивната видливост – ви откриваме неколку трикови кои ќе ви помогнат во тоа.

Престанете да пушите

Освен што никотинот негативно влијае на еластичноста на кожата, мимиката која ја правите додека го вовлекувате димот од цигарата предизвикува појава на брчки околу усните.

Колаген

Хидрантната крема за лице заменете ја со крема со колаген. Иако се малку поскапи од обичните хидрантни креми, оваа инвестиција ќе ви се исплати.

Заштитен фактор

Сонцето е еден од најчестите непријатели на нашата кожа, па затоа морате секогаш правилно да се заштитите. Кремите со заштитен фактор се задолжителни, како во лето, така и во другите годишни времиња.

Гимнастика за лице

За да ги зајакнете мускулите и да го вратите тонусот, секој момент од слободното време искористете го за вежбање. Додека ја гледате вашата омилена серија, направете нешто корисно за својата кожа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...