Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Решение против акните на деколтето

Причините за појавата на ситни акни на подрачјето на деколтето можат да бидат различни: потење, стрес, алергиска реакција на крема или нов детергент за перење на облека…

Тие би требало да се третираат слично како оние на лицето.

1.Чистење

Набавете антибактериски лосион кој што помага при отстранувањето на акните. Нанесете го на вратот и добро исчистете го деколтето наутро и навечер.

2.Бидете претпазливи

За време на „третманот“, немојте да нанесувате парфем на деколтето.

3. Природни материјали

Некое време заборавете на полиестер и носете само маици од природни материјали за кожата да може да дише.

4. Рацете подалеку од деколтето

Немојте да го допирате деколтето, ниту пак да ги стискате акните. На тој начин само ќе ја влошите ситуацијата и веројатно ќе предизвикате само создавање на нови.

5. Внимавајте на исхраната и внесувањето на вода

Ако се храните нездраво, обидете се прво кожата да ја исчистите одвнатре. Јадете многу овошје и зеленчук. Исфрлете ги слатките и брзата храна, и не заборавајте да внесувате многу течности.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...