Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Рецепт за домашен сапун со лимон

Квалитетниот домашен сапун, секогаш доаѓа до израз бидејки во него нема алкохол, адитиви, конзерванси, па шансите да предизвика алергија или лупење на кожата се минимални. Покрај тоа, тој има шарм, мириса убаво и од него се чувствувате подобро.

Направете свој сапун со лимон, а тоа воедно може и да биде добар поклон за вашите пријатели.

Потребни ви се како основа сапун од козјо млеко, есенцијално масло од лимон, како и изрендана кора од четири лимони.

Исечете го на коцки сапунот од козјо млеко, загрејте го во микробранова печка 30 секунди, додека сапунот не се растопи, односно премине во течна состојба. Потоа додајте го есенцијалното масло и кората од лимон и добро промешајте.

Смесата ставете ја во калапи и оставете да се стврдне (најмалку 60 минути).

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...