Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Природни маски кои најдобро чистат митесери

Овие мали точки кои најчесто го прекриваат носот, брадата и челото, се склони на мрсна кожа која лачи повеќе масност. Нечистотијата најдобро се чисти со креми на база на витамини Ц и Б3, но првите резултати се гледаат од 6 до 8 недели кога ќелиите на кожата се обноват. Митесерите можат да се исчистат и со намирници од кујната, а се препорачува маските да ги нанесувате еднаш во неделата.

Цимет – Во сад треба да се измеша една лажица мелен цимет со две лажици мед. Смесата потоа нанесете ја на критичните точки и оставете да делува барем 15 минути пред да се измиете.

Лимонов сок – Одличен сојузник во борбата против митесерот е лимонот бидејќи е богат со витамин Ц. Тој ги стеснува порите, ги чисти мртвите ќелии и дезинфицира. Доволно е исцеден лимонов сок да го нанесете на лицето и да го оставите да делува околу половина час.

Зелен чај – Зелениот чај треба да се свари, а потоа да се олади на собна температура. Потоа нанесете го на митесерите и измијте го лицето по 10 минути. Тој го намалува запалението на кожата.

Мед –  Загрејте лажичка мед, причекајте да се олади и потоа нанесете го на лице. Внимавајте медот да не бите премногу топол. Оставете да делува 10 минути и потоа измијте се со млака вода. Медот ги чисти митесерите и воедно делува антибактериски.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...