Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Направете природен пилинг за телото кој ја затегнува кожата

Сувата и испукана кожа бара соодветна нега, за која ви се потребни само четири состојки. Шеќерот, маслиновото масло, грејпфрутот и мајчинатa душичка  ќе ја затегнат вашата кожа, ќе ја направат еластична и мека.

Состојки:

-1 чаша шеќер

-2 до 3 лажици маслиново масло

-10 до 15 капки етерично масло од грејпфрут

-2 лажици свежа мајчина душичка или лаванда

Подготовка:

1.Мајчината душичка или лавандата ситно исечете ја и заедно со останатите состојки сватете ја во сад.

2.Се заедно добро измешајте додека состојките не се соединат. Ако смесата е премногу сува додајте уште малку маслиново масло.

3.За време на туширањето на мокра кожа нанесете од пилингот и со помош на кружни движења добро изтријте го телото.

4.На крај добро измијте го телото со млака вода.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...