• Сподели на:

Направете природен пилинг за телото кој ја затегнува кожата

___

Сувата и испукана кожа бара соодветна нега, за која ви се потребни само четири состојки. Шеќерот, маслиновото масло, грејпфрутот и мајчинатa душичка  ќе ја затегнат вашата кожа, ќе ја направат еластична и мека.

Состојки:

-1 чаша шеќер

-2 до 3 лажици маслиново масло

-10 до 15 капки етерично масло од грејпфрут

-2 лажици свежа мајчина душичка или лаванда

Подготовка:

1.Мајчината душичка или лавандата ситно исечете ја и заедно со останатите состојки сватете ја во сад.

2.Се заедно добро измешајте додека состојките не се соединат. Ако смесата е премногу сува додајте уште малку маслиново масло.

3.За време на туширањето на мокра кожа нанесете од пилингот и со помош на кружни движења добро изтријте го телото.

4.На крај добро измијте го телото со млака вода.


Оставете коментар

___