Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Мелина знае: Видови на храна кои треба да ги избегнете и нивна замена

Драги мои, во прилог на сето она што го зборував за храната и диетите, денес ќе направам едно мало заокружување, на тоа што е лош избор на храна, а со што би можеле истиот да го замените.

 

Лош избор:                                                     Наместо тоа, јадете:

Полномасно млеко                                         Обезмастено млеко

Бел леб                                                             Интегрален леб

Сладолед                                                          Шербет од плодови

Туна во масло                                                  Туна во вода

Крекери                                                            Интегрални крекери

Крофни                                                             Интегрални колачиња без шеќер

Цели јајца                                                         Белки од јајца

Сирење                                                             Обезмастено сирење

Овошје во конзерва                                         Свежо овошје

Шеќер и слатки                                                Натрен

Поховано пилешко                                          Пилешки стек на скара

Кременадли                                                      Бифтек

Путер                                                                Маслиново масло

Мајонез                                                             Обезмастен мајонез

Помфрит                                                           Компир во фурна

 

Како што може да се забележи сета храна која е лош избор има свој супститут, на тој начин преку мали измени може да направите многу за Вас.

До нашето наредно дружење

Ве сака,

Мелина

Melina

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement