• Сподели на:

Маски за хидратација и затегнување на кожата

___

Сите работи кои ни се потребни за интензивна нега на кожата, можете да ги пронајдете во својата кујна. Природните маски најдобро ќе го потполнат важиот режим на нега, ќе ви обезбеди здрав и сјаен тен. Ви претставуваме рецепти за маски кои ќе хидрираат, ќе ја затегнат кожата и ќе ви ја направат сјајна.

Маска за затегната кожа – измешајте две лажици јогурт со лажица лимонов сок. Маската нанесете на претходно исчистеното лице и вратот. Оставете ја да делува 20-30 минути (додека се исуши) потоа измијте се со млака вода.

Маска за хидратација – измешајте 2 лажици мед со лажица лимонов сок. Нанесете на исчистеното лице и оставете да делува околу 20 минути. Кожата измијте ја со млака вода и потоа нанесете хидратантна крема.


Оставете коментар

___