Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Маски од белка против проширени пори и митесери

Ако имате проблем со проширени пори еден од најлесните начини да го решите овој проблем е домашна маска каде основна компонента е белката од јајце.

Најлесната маска е од една добро изматена белка со додадени неколку капки сок од лимон. Нанесете ја смесата на лицето и оставете да делува 15 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

За да се справите со митесерите пробајте ја следнава маска. Изматете една белка, додадете една мала лажичка мед и една лажичка пченично нишесте. Измешајте добро и нанесете ја смесата на чисто лице. После 20 минути измијте го лицето со млака вода.

А еве и една маска за која велат дека прави чуда! Процедете низ двојна газа една чаша кисело млеко оставајќи го 3-4 часа да се цеди. Додадете една добро изматена белка и два здробени аспирини. Измешајте ги сите компоненти и нанесете ја смесата на лицето. Почекајте маската да се исуши и да почне да паѓа сама. На крај измијте со топла, а после со студена вода.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement