Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Мали трикови за мат кожа на лицето

Една од доста важните цели на козметичката нега е воспоставувањето рамнотежа на влажноста на површинскиот дел од кожата. Хидратантните креми ја имаат токму таа значајна задача. Тие, освен што ја надоместуваат изгубената влажност на кожата, го регулираат и губитокот на влага од површинскиот слој од кожата.

Масните супстанци не можат потполно да го решат проблемот на сувата и дехидрирана кожа, па се неопходни хидратантни, полумасни креми за ден и хранливи хидратантни креми за ноќ.

Покрај тоа, лицето треба да се чисти со козметичко млеко и масло. На голема топлина или кога е премногу ладно, неопходно е да се штитите со неутрален крем, така што кожата ќе биде заштитена од несаканото атмосферско влијание.

Маските од овошје и зеленчук ја освежуваат кожата и ја витиминизираат, па се препорачуваат да ги практикувате еднаш до два пати неделно (маски од јагода, банана, праска, јагода, јаболко и др.). Во маската, задолжително додајте маслиново или бадемово масло.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...