• Сподели на:

Kако до заносни и секси усни без силикон

___

Aко мајката природа не ви подарила секси усни како Анџелина Џоли, има начини како тоа да го постигнете и тоа без силикон! Следете ги овие неколку совети и ќе имате усни како од соништата.

1. Пилинг

За да постигнете подобра циркулација на усните, правете редовно пилинг со четка за заби. Намокрете ја четката и лесно истријте ги усните. Така ќе ја подобрите циркулацијата, а усните ќе ви бидат по мазни и пополни.

2.

Цимет

Доволно е капка од етерично масло од цимет или нане да нанесете на усните, па тие ќе изгледаат поволуменозни, помеки, а со самото тоа и поубави.

kdzu080920131

3. Вежби

Развлечете ги усните во широка насмевка, а потоа соберете ги како да се бакнувате и тоа повторете го 20 пати. Изберете омилена мелодија и свиркајте од три до пет минути секој ден. Се смета дека личностите кои свират дувачки инструменти имаат поголеми усни бидејќи редовно ги вежбаат мускулите и така му пркосат на успорувањето на метаболизмот, кој прв се гледа токму на кожата од усните.

4. Ментол

Ментолот дава ефект на потечени усни. Најдобар е пинк сјајот за усни со ментол и хидратантна формула која рефлектира најмногу светло и ги прави усните поволуменозни.

5. Заштита од сонце

Дали знаете дека УВ зраците ги прават усните потенки? Затоа редовно употребувајте балзам со заштитен фактор 30.


Оставете коментар

___