Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Како до негувани и привлечни стапала?

Нема ништо понепривлечно од запуштени стапала. Особено кога сега доаѓа време за отворени чевли, многу е важно стапалата да сјаат како што е се останато. Ова се едноставни чекори кои ќе ви помогнат секогаш да бидат средени.

Пилинг – Кожата на петите може многу брзо да стане груба, поради типот на кожата, поради високите потпетици кои често ги носите. Мртвите ќелии одстранете ги со турпија за стапала и тоа правете го редовно како би ги одржувале нежни. Можете повремено да користите и пилинг наенет за кожата на стапалата.

Хидрирајте и нахранете ги стапалата – Што повеќе ги храните, толку помалку ќе морате да ги турпијате. Два пати во денот користете крема за нега на стапалата, а ако за тоа немате време, намачкајте ги нозете пред спиење.

Дезодоранс – Пределот под пазувите не е единствено место на кое му треба освежување. Ова е важно ако  ви се потат стапалата во текот на денот. Изберете спреј или пудра како би го спречиле правењето на непријатни мириси.

Убави нокти – Правилото е ноктите на нозете да ги третирате како и оние на рацете, секогаш треба да се средени. Обезбедете си на себе одговарачки прибор за нега на ноктите и внимавајте да не се појават пораснати нокти или гљивици каде не се работи само за естетиката туку и здравјето.

Прескокнете ги штиклите – Понекогаш на своите стапала треба да им дозволите задоволство и немојте да облекуате штикли. Пуштете го стапалото да дише во рамни чевли или патики. Така ќе го спречите настанување на плускавци.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...