Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Како да направите маска за уникатен обем на косата од кисело млеко и какао

Оваа маска има стимулирачки ефект врз коренот и овозможува побрз растеж на здрава коса. Нејзината редовна употреба ја прави косата густа и сјајна.

Освен тоа киселото млеко го прочистува скалпот на косата. Следната состојка на маската е жолчката, која има многу потхранувачко дејство  и снабдува со витамини.

Во ½ чаша ретко кисело млеко ставете 1 чаша какао и една жолчка. Мешајте додека смесата не стане хомогена. Добиената смеса се става на коренот на косата и се распространува низ целата должина.

Откако смесата ќе почне да се суши, нанесте уште еден слој. . На крајот завиткајте ја косата со најлонска кеса или со крпа. Оставете да дејствува 15-20 минути и измијте ја со шампон.

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...