Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Како да направите ефикасен домашен дезодоранс?

Дезедорансите се препарати на алкохолна или водена основа кои делуваат против бактериите и така го спречуваат непријатниот мирис. Меѓутоа дел од нив содржат и состојки кои се прилично штетни. Затоа, можете самите да направите природен мирис-дезедоранс со намирници од вашата кујна, целосно природен, а исто така ефикасен.

Ево како тоа да го постигнете:

Рецепт за дезодоранс: 1 лажиче сода бикарбона, 2 лажичина густин, неколку капки маслиново масло и неколку капки етерично масло од рузмарин. Сите состојки добро измешајте ги, затворете ги во херметичко стаклено шише. Доколку немате време да направите дезодоранс, еве уште една намирница која може да делува освежувачки .Станува збор за лимон коj мошне ефикасно ги запира непријатните мириси. Лимонот, има високо ниво на витамин Ц и други нутриенти кои го запираат развивањето на бактериите, а со тоа и непријатните мириси, не го попречуваат природниот процес на дишење и излачување на кожата.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...