Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Како да ја изберете вистинската маска за лице

Маските за лице се одлично дополнување на вашата секојдневна нега, но во морето од маски кое ги преплавува полиците на парфимериите понекогаш е тешко да се избере онаа вистинската. Важно е дека маските ги бирате според потребите на вашата кожа, а не според бојата и изгледот. Еве неколку основни типови на маски за лице.

1. Хидратантна маска

Хидратантната маска може да ја користат жени со било кој тип на кожа и на било која возраст. Посебно е добро да се направи по завршувањето на летото за да се врати загубената влажност на кожата.

2. Хранлива маска

Хранливите маски се препорачуваат за сува и осетлива кожа, а можете да ги користите и ако имате мешан тип, но само од време на време. Ако премногу често ги користите хранливите маски, а имате масна Т-зона, можно е вашата кожа само дополнително да ја замастите.

3. Лифтинг маска

Лифтинг маските се препорачуваат на жените на кои им е „опаднат“ тонусот на кожата и кои сакаат да ја вратат еластичноста и затегнатиот изглед на лицето.

4. Маска против брчки

Anti-age маските се појаки од класичните креми па се одлично надополнување во борбата против брчките. Нанесете ги барем на секои две недели.

5. Маска за енергија

Маските со овошни киселини и сјајни честички се наменети за уморна и сува кожа, а даваат и блескав тен и младолик изглед.

6. Peel off маска

Peel off маските се наменети за масна и мешана кожа, а нивната основна задача е длабочинско чистење на кожата. Ако имате проблематичен тен, нанесете ги еднаш неделно по пилингот.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...