Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

Четири златни правила за чувствителна кожа

Многу жени се жалат од чувствителната кожа. Таквата кожа непријатно реагира на одредени видови на козметика и е склона кон акни, црвенило и лупење.

Денеска ќе ви прикажеме четири правила, кој се исклучително лесни за користење:

– Пиете пијалоци, кои што се на собна температура. Особено полезна е топлата вода со лимун. Кога пиете ладна вода вие му овозможувате на крвниот систем да работи многу активно, а тоа со себе ја носи веројатноста за повреда на вените. Избегнувајте ледени пијалоци и нема да имате проблем со вените и крвните садови на лицето.

– Навечер измиете го лицето со специјално средство за одстранување на шминка, кое не содржи пена. Користете само топла вода, но не и врела- тоа ќе ја заштити кожата од дразнење.

– Правете пилинг на кожата на секои 10-14 дена. Не користете груби пилинзи. Потребни ви се само нежни кои што можете да ги приготвите и во домашни услови. Еве како:

Помешајте:

–          2 супени лажици масло

–          1,5 супени лажици кафен шеќер

–          0,5 супени лажици свежо исцеден лимунов сок

Маслото ја омекнува кожата, шеќерот ексфолира нежно, сокот од  лимон ја прави посветла и ги намалува порите. За најдобар резултат масирајте го лицето со направената смеса во продолжение од  45-60 секунди.

– Откако ќе направите пилинг  и ќе ја исчистите  кожата, навлажнете ја. Тешките лосиони не се добри за чувствителната кожа, неопходен ви е лесен навлажнувачки гел.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement