Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

5 едноставни чекори со кои ќе го одредите вашиот тип на кожа

Правилната нега започнува со одбирање на правилни производи за вашата кожа. За да го изберете најдобриот производ, важно е да знаете каков тип на кожа имате. Ви го откриваме тестот со кој можете лесно да одредите каков тип на кожа имате.

1. Исчистете го лицето со гел, измијте го, па нежно избришете го со памучен пешкир. Почекајте еден саат.

2. Обрнете внимание на деловите на кожата каде чувствувате затегнување.

3. Со парче хартија притиснете на различни делови на лицето – носот, брадата, центарот на образите, надворешниот дел на образите, центарот на челото и страничните делови на челото.

4. Детално прегледајте го секој дел од хартијата, барајки масни и трагови од лупење на кожата.

5. Интерпретирајте ги резултатите:

-Ако имате масни видливи трагови на секое парче хартија, тоа значи дека имате масна кожа.

-Ако имате масни видливи трагови на некое парче хратија (Т зона – централен дел на челото, носот, брадата и образите), тогаш имате комбинирана кожа.

-Ако на парчињата хартија нема масни трагови, туку трагови од перутење на кожата, имате сува кожа. Ако парчињата се потполно суви, а имате чувство на затегнатос на лицето – вашата кожа е сува.

-Ако на парчињата нема никакви трагови, не чувствувате затегнатост и кожата изгледа нормално – имате нормален тип на кожа.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...