Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

4 Совети за нега со употреба на сода бикарбона – прв дел

Сода бикарбона е главна суровина во кујната, но исто така, и главен содружник во царството на убавината. Тоа е евтин производ и неверојатно корисен за третмани на кожа и коса. Еве неколку начини со кои можете да ја користите оваа состојка:

  How-to-Stop-Body-Odor-Naturally-with-Baking-Soda1

Спречува дамки од пот и мирис на телото

Измешајте сода бикарбона со малку вода за да ја претворите во паста,  а потоа аплицирајте под пазувите за природен дезодоранс.

soins-4-160126_XL

Исчистете ја вашата коса

Одвреме навреме, на вашата коса и е потребно одредено олеснување од производите кои ги нанесувате. Ставете мало количество на сода бикарбона во вашиот шампон, а потоа користете го како вообичаено. Вашиот шампон ќе добие свежина и ќе ја обнови вашата коса.

67097c6e-5e1d-4813-9910-c6a8de80a76c

Белење на забите

За да направите смеса за белење на забите, измешајте една лажица сода бикарбона и пет капки хидроген пероксид во мал сад се додека не се добие конзистентна маса. Додадете неколку капки вода доколку е потребно. Аплицирајте ја смесата подеднакво со четка за миење заби, и оставете да отстои 5 минути. Потоа, исчеткајте ги забите со нормална четка за заби и исплакнете темелно со вода. За најдобри резултати, повторете ја процедурата еднаш неделно. Доколку не сте задоволни со резултатите, оставете ја смесата 10 минути, меѓутоа не подолго, бидејќи може да направите нерамна апликација и забите може да станат чувствителни.

hands-Medium

Оживејте ги кутикулите на ноктите

Дали користите премногу гел маникир? Дали вашите кутикули озгледаат како да биле во војна? Направете паста со сода бикарбона и топла вода и истријте ја на кутикулите за да ја омекнат кожата. Ако имате доволно паста, може да ги протриете целите раце.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...