Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети и како да

3 совети за нега на виткана коса

Сите знаеме колку витканата коса е комплексна кога пробуваме да ја одржуваме, за разлика од рамната. Четката не и е најдобар пријател, додатоците за косата можат да бидат од голема закана да ја направат масна и и е потребно многу повеќе балзам. Витканата коса потребно е почесто да се шиша за да биде здрава и бујна поради краевите кои се често суви и пукаат.

Професионалните фризери изјавиле дека премногу чистата коса е многу потешка за одржување од онаа коса која е измиена ден претходно, за разлика од рамната коса која е најубава секогаш кога е измиена ден претходно.

Експертите дале 3 едноставни начини да ја направите вашата коса да има многу подобри денови отколку лоши.

  1. Потрудете се да не ја миете премногу често, само да ја исплакнете со вода и да ставите балзам.
  2. Sea spray и дава на косата текстура поради која е полесно да се одржува. Можете да направите и самите со тоа што ќе измешате морска сол, балзам, есенцијално масло и вода.
  3. Користете дифузер за да можете полесно да ја обликувате баш онака како што сакате, бидејки за разлика од кога ја сушите само со фен има концентрација на топлота која и помага на вашата коса подобро да ја исушите а не да ја испрскате.

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...