• Сподели на:

Тејлор Свифт е првиот женски изведувач во историјата со два пати освоена награда “Албум на годината”

___

Најголемите ѕвезди од музичката индустрија синоќа се собраа во Стејплс центарот во Лос Анџелес на 58-то издание на доделувањето на „Греми“ наградите, каде Кендрик Ламар и Тејлор Свифт завршија како апослутни победници.

Кендрик Ламар ја заврши вечерта со најмногу освоени награди. Американскиот рапер беше номиниран во единаесет категории, а дома однесе пет златни грамофони, меѓу кои за Најдобар рап албум за „To Pimp a Butterfly“, Најдобра рап песна за „Alright“ и Најдобра рап изведба.

Тејлор Свифт победи во три категории, а беше номинирана во седум.

Сепак, 26-годишната пејачка имаше огромен повод за славење затоа што стана првиот женски изведувач во историјата кој двапати ја има освоено наградата Албум на годината.

 


Оставете коментар

___