• Сподели на:

Зошто вадењето на шминката е важно?

___

Сите жени знаат дека основно правило за убава кожа е вадење на шминката пред спиење. Сепак, многу жени често го прескокнуваат тој ритуал со оправдување дека ништо страшно нема да се случи. Еве што навистина се случува од различни шминки на различни делови на лицето.

Пудра

Пудрата ги затвара порите и спречува микроциркулација, а со самото тоа и ја обновува кожата. Се тоа може да доведе до запушување на порите. Кршење на колагенот а потоа и порите. Со тоа, пудрата е на прв “фронт” во текот на целиот ден, каде ја собрал цела нечистотијао д околината и е најпрепорачливо да се отстрани пред спиење.

Кармин на усните

Спиење со кармин на усните доведува до сува и испукана уста, а кога ќе се втрие во перницата – сите бактерии се пренесуваат на лицето и со самото тоа може да се појават многу мозолчиња.

Маскара

Некои девојки мислат како не е грев да се носат исти слоеви на маскара и по неколку дена, но тие грешат. Маскарата (и тоа онаа посува што е) предизвикува кршење на трепките а и со самото тоа ги ослабнува, а нехигиенската постапка на спиење со маскара може да доведе и до проблеми и запаление на очите, односно да доведе до коњуктивитис.

 


Оставете коментар

___