Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Три чудотворни маски против брчки околу очите

Не е тајна дека најпроблематично место на лицето за брчки е пределот околу очите. Дури и во младоста можеме да приметиме брчки настанати од мимики, кои со текот на времето стануваат се подлабоки. Тие брчки ги издаваат нашите години. Затоа кожата околу очите треба редовно да се негува.

Маска од леб

Сосотјките се природни и едноставни. Мало парче бел леб натопете го во растопен путер или малку загреано масло. Добиената смеса нанесете ја под очите и оставете да делува 20-25 минути. Внимателно извадете ја и не се мијте.

Путер+чај од камилица и липа

Народен и делотворен лек, популарен и денес. Измешајте по 1 кафена лажичка иситнета сушена камилица и липа ипрелијте ги со 100 ml вода. Да се вари неколку минути. Поклопете го и оставете да отстои 15 минути. Процедете. 4 лажици од топлиот напиток, промешате ги со 2 лажици путер да се растопат. Оладената маска може да ја чувате во фрижидер 4-5 дена. Користете ја навечер, пред спиење. Откога ќе ја нанесете, не се измивајте.

Маска од мед

Совршено средство против брчки околу очите може да биде маската од мед. Измешајте пола кафена лажичка малку загреан мед со една жолчка и една кафена лажичка овесно брашно. Добро промешајте. Ако смесата е премногу густа додадете малку топло млеко. Маската се нанесува под очите 10 мин., не повеќе. Исплакнете со топла вода, па потоа со ладна.

Со редовно користење на овие чудесни природни маски, ќе има резултати веќе по еден месец – брчките постануваат невидливи, кожата околу очие негувана, мазна и нежна.

Ако немате доволно време за припрема на овие маски, користете само жолчка од јајаце. Мачкајте се секој втор ден. Оставете 20 минути, потоа измијте се.

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...