Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Топ 4 домашни производи за зимска нега

Надвор температурите се повеќе се намалуваат, а тоа е доволен знак за да обрнеме внимание повеќе на нашата кожа.  Кожата во зима има повеќе тенденција да биде сува и збрчкана, па за да го избегнете овој неубав изглед, потрудете се околу нејзината грижа. Ние ќе ви помогнеме околу тоа со неколку домашни рецепти за нега на кожата.

Домашно приготвен лосион за чистење

За ова потребно ви е еден лимон, една чаша јогурт од 2 дл, исцедете го лимонот и добијте еднаква смеса. Оваа текстура треба да ја нанесете и да масирате со кружни движења околу 10 минути, а потоа исплакнете ја со топла вода. Овошните и млечната киселина во овој лосион за чистење, ги отвора порите, ја чисти нечистотијата и ја прави кожата свежа и сјајна. А ако сакате домашен пилиг, измешајте 1 лажичка шеќер, 1 лажица мед со 1 лажица лимонов сок. Овие состојки се совршени за пилинг, а воедно овошните киселини ќе ја светнат вашата кожа.

Зимски тоник

Лимонов сок измешан со 1 лажица јаболков оцет може да биде одличен тоник за вашето лице во зима. Нанесете го тоникот со памук за лице, ставете доволно од смесата не штедете и на крај исплакнете се со вода. Исто така може да си направите тонер од сок од краставица, чај од камилица и алое вера гел, овие состојки ќе го исчистат вашето лице, а воедно ќе ја смират кожата.

Домашна природна крема

Крема подготвена на домашен начин со масло и помага на вашата кожа во зима да не се исуши и да не испука. Земете путер, растопете го, додадете маслиново масло и масло од ванила или екстракт од ванила за малку мирис. Вака приготвената смеса чувајте ја на природна температура и нанесувајте пред легнување. Лицето ќе ви биде благодарно наутро.

Лосион против стареење

За да вашата кожа биде еластична и млада, треба да ја храните и негувате доволно. Да ја зачувате од студот и да не се создадат брчки во зима, може да си приготвите домашен лосион. Земете краставица, авокадо, масло од јојоба, нане и дестилирана, вода. Сите овие состојки ставете ги во миксер и на крај складирајте ги во стаклено шише. Чувајте го овој лосион во фрижидер и вашиот лек против стареење знаете кај можете да го најдете.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...