Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Strobing – нов тренд во шминкањето

Пред неколку години благодарение на Ким Кардшијан во светот на шминката стана мошне тренди да се изведува контурирање односно осветлување и потемнување на одредени делови на лицето.

Како одговор на контурирањето сега се појави таканаречената strobing техника која подразбира нагласување на лицето само осветлување на саканите делови.

Се постигнува речиси истиот ефект како со контурирање со таа разлика што се користи само хајлајтер и нема потреба од бронзери и потемни нијанси на пудра кои понекогаш изгледаат вештачки

Дамите го сакаат бидејќи дава посебен сјај на лицето, а притоа не мора да се користи премногу шминка.

Како да го постигнете?

Најпрвин започнете со навлажнување на лицето. Измешајте малку осветлувач со пудрата. Избегнувајте мат комбинации. Откако сте го направиле ова нанесете хајлајтер на местата каде што светлината природно паѓа на вашето лице, како јаболчниците и по должината на носот. Избегнувајте го челото доколку не сакате да добиете премногу „масен“ изглед.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...