• Сподели на:

Сенки за очи кои мора да ги има секоја жена

___

Безразлика дали сакате да креирате задимена шминка за вечерното излегување или само да ги осветлите очите во текот на денот, постојат пет универзални нијанси на сенки кои секоја жена треба да ги има во својот несесер со шминки. Овие пет нинајси се доволни да го креирате било кој изглед, едноставен или интензивен.

Светкав шампањ

Може да нанесете бледо на краевите од окото за да креирате „буден изгглед“ и да го живнете уморното лице или да ја истакнете коската под веѓата, кога имате задимена шминка. Може да ја нанесете и на врвовите на јаболчниците, за да го постигнете сјајниот ефект на лицето, како и да ја нанесете на целиот очен капак, кога носите темен кармин.

Чоколадно кафена

Таа е најдобриот начин за да го постигнете задименото око. Нанесете на капакот, а на краевите нанесете од горе споменатата светкава шампањ боја.

Мат сивокафеава

Совршена е за секое око, не е нападна, а одлично ве вклопува со тенот на лицето и ги истакнува трепките.

Сјаен бакар

Светкавата златна боја е најдобрата летна сенка. Таа е лесен начин да се дефинираат вашите очи за вечерно излегување и да го истакнете тенот. Плус, бидејќи сенката е во семејството на неутрални нијанси, таа е неверојатно лесно да се нанесе – само во еден потег!

Мат црна

И секако, неизбежната црна. Одберете мат, наместо светкавите црни, ќе ја употребувате многу повеќе.
Преку денот со малку вода на четка може да се користи како ајлајнер, а вечерта за интензивна шминка.

 


Оставете коментар

___