Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Продукти од кујната кои ќе ги избелат вашите нокти

Најчестите причини за пожолтување на ноктите се пушењето и лаковите за нокти со формалдехид. Проблемот е што заедно со ноктот, жолтее и кожата околу неа. Еве како можеме да ги избелиме со помош на состојките кои веќе ги имаме во кујната:

Сок од лимон
Во мала чаша мешаме лимонов сок со малку топла вода. Со памук ги триеме ноктите и кожата околу нив.

Парче лимон со кора
Го сечеме лимонот на четири дела. Земете еден дел, цедејќи малку сок од него во чашка (истиот ден го користиме за чај или супа). Со полусувото парче ги триеме ноктите. Потоа измијте ги рацете со топла вода и намчкајт е ги со крем крем.

Домат
Со парченце домат ги триеме ноктите и прстите на рацете. Може да си направите и домати каша – изрендајте ги доматите на големо ренде и накиснете ги рацете во доматната каша.

Камилица
Подготвувате силен чај од камилица, додајте го во чинијата за храна и додека водата е топла, натопете ги прстите. Нежно масирајте и бришете ги ноктите. Овој метод е поштедлив од третманот со лимон а резултатите ќе ги видите по три постапки.

Сол и сода
Растворете 1 лажичка сол и 1 лажичка сода бикарбона во чинијата за храна со топла вода и натопете ги прстите на рацете.

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...