Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Пилинг за лице од ориз

Оризот се наоѓа во секое домакинство. Покрај тоа што има свои здравствени бенефиции, можете да ја користите ова житарица како козметички призвод. Пилингот од ориз е ефективен козметички призвод кој има многу предности за вашата кожа. Во продолжение погледнете ги нашите предлози кои ќе ви подарат блескава и убава кожа.

1.Ориз и мед

Медот има многу антиоксиданси кои се одлични за кожата. Не само што ја хидратираат кожата, туку ја обновуваат. Медот ги отстранува мртвите клетки на кожата, ја освежуваат и носат сјај на вашето лице. Само сомелете натопен ориз, а потоа додадете неколку капки мед.

2.Оризово брашно и сода бикарбона

Имате масна кожа?! Третирајте ја со примерот на овој пилинг два пати неделно. Сомелете ги оризовите гранули или набавете оризово брашно. Додадете малку сода бикарбона и неколку капки мед. Направете тесто и нанесете на лице. Направете пилинг и нанесете го на лицето со кружни движења 1 минута, а потоа исплакнете со ладна вода. Содата е природен адстрингент кој ги отстранува мртвите клетки од кожата.

3. Домати и ориз

Натопете го оризот во вода околу 10-20 минути. Направете каша од домати и сомелете ги натопените зрна ориз. Потоа применете го овој домашен пилинг на вашето лице, за да се ослободите од мозолчињата. Доматот е природен производ за убавина кој се бори против акни и митесери.

4. Ориз и шеќер

Шеќерот е ефикасен пилинг кој не само што се бори против акни, туку и ја подмладува кожата. Помешајте шеќер и ориз заедно. Направете прав, а потоа додадете јогурт. Соединете го тестото и применете го на лицето и вратот. Тоа чисти, хидратира и ја регенерира кожата.

5. Ориз, млако и јаболков оцет

Ова е уште еден пилинг кој може да биде готов за само две минути. Земете малку оризово брашно и додадете две капки јаболков оцет и 4-5 капки млеко. Направете тесто и нанесете го на лицето и вратот. Кога ќе се исуши, исплакнете со ладна вода.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...