Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Направете шампон за суво миење на косата во спреј

Шампонот за суви миење во спреј е спас доколку брзате за излегување, а можете и самите да го направите. Се што ви е потребно е: 1 лажица пченичен скроб, 4 лажици вода, 1 лажица медицински алкохол и неколку капки етерично масло од лаванда, мента или ванила. Исто така ќе ви е потребно и шише со распрскувач.

Состојките истурете ги во сад и добро измешајте ги додека не добиете млечно бела течност без грутки, а добиената течност истурете ја во шишето со распрскувач. Пред користење шишенцето протресете го и шприцајте на коренот на косата само колку да можете да ја расчешлате косата. Исушете ја со фен или доколку не брзате толку многу можете да ја оставите и самата да се исуши. Алкохолот и водата ќе испарат, а скробот ќе ја впие мрснотијата од коренот на косата.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...