• Сподели на:

Намирници против опаѓање на косата

___

Доколку се борите со паѓање на косата, еве неколку намирници кои би требало да ги вметнете во исхраната.

Лососост е богат со омега-3 масни киселини што го прави еден од најдобрите намирници за спречување на губитокот на коса. Намирниците кои изобилуваат со овие киселини не се добри само за вашиот мозок, туку и за здравјето на вашата коса.

Потрудете се што повеќе да јадете храна богата со омега-3 масни киселини, како лосос, туна, ораси и кељ. Ова лиснато овошје е полно  со витамини, минерали и антиоксиданси што го прави идеална намирница за спречување на губитокот на косата и исто така дава сјај на вашиот тен.

Спанаќот е познат по тоа дека помага во варењето, а добар е за здравјето на очите и коските. Поздраво е да се јаде скуван или измиксан па да го јадете на различни начини, а не само сиров како салата.

Ако барате намирници кои ќе ви помогнат во опаѓање на косата , јајцата се исто така добар избор. Многу се хранливи, важни за здравјето на очите, содржат есенцијални аминокиселини и го подигаат нивото на добриот HDL холестерол.


Оставете коментар

___