Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Најголемите грешки кога нанесувате сенка

Од време на време би било добро да пробате нови бои за да на својот изглед му дадете нова свежина. Со боите на сенки добро е да се влезе во рутина и тоа ако сте ја пронашле палетата која најдобро ви прилега.

Многу жени нанесуваат две или три нијанси на сенка, но не ги претопуваат правилно една со друга, таканаречена блендање на сенки, односно спојување на светли и темни нијанси е техника која мора да се научи, а во тоа може да ви помогне некоја од школите за шминкање од Youtube. Блендањето е посебно важно ако добро го направите кога се работи за smoky eye.

Доколку нанесувате сенка на капки на која нема никаква подлога, шминката многу веројатно дека ќе изгледа лошо и неуредно бидејки секоја пора на капка ќе биде нагласена, а постои опасност и дека шминката ќе се размачка. Пред нанесување на сенка секако треба да нанесете подлога која може да се најде по пристојни цени. За помош во последниот момент ќе ви помогне и течна пудра или коректор. Со подлогата сенката подолго ќе трае.

Помалку е повеќе. Многу е полесно да додаете уште сенка отколку да ја отстраните ако сте нанеле повеќе, па затоа прво нанесете малку па појачувајте додека не го добиете посаканиот изглед. Но никогаш немојте да претерувате!

За да бидете сигурни дека сенката на очите добро ќе изгледа и ќе трае повеќе најдобро е да изберете онаа од среден ценовен ранг (или онаа поскапата доколку сте во можност).

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...