• Сподели на:

Најдобрите anti-age рецепти од сите делови на светот

___

Жените од сите делови на светот тежнеат кон истото кога се работи за лицето и телото, а тоа е да изгледаат младо и да ја намалат видливоста на брчките на лицето. Ви откриваме anti-age рецепти од сите делови на светот.

Kинезите прават маска од два најпознати видови на чај – зелен и бел. Бидејки и едниот и другиот се богати со антиоксиданси, келиите на кожата брзо ќе се обновуваат и се намалува појавата на брчки.

Рецептот е едноставен – три лажици зелен чај во прав помешајте ги со три лажици бел чај додека не настане паста, па додате неколку капки сок од лимон. Маската нанесете ја на лицето и оставете да делува 15 минути, па потоа измијте ја со млака вода.

Жените од Индија го користат чајот од ѓумбир, а потоа на лицето нанесуваат и маска од свежо изрендан ѓумбир со малку мед. Ова смеса делува антибактериски и го смирува воспалувањето, а ѓумбирот го спречува уништувањето на природниот колаген.

Во Мексико, рацете се негуваат со пилинг од лимон и шеќер. Лимонот делува како антиоксиданс и  помага во задржувањето на хидратацијата на рацете, а шеќерот ги отстранува мртвите клетки, го изедначува тенот и ги избелува флеките.

Рецептот е лесен за помнење: две шољи шеќер, шоља маслиново масло и пет лажици сок од лимон се мешаат и смесата се нанесува на раце. Се остава да делува десет минути и потоа рацете ги миеме со млака вода. Однапред подготвениот пилинг можете да го чувате на темни и ладни места.

Жените од Франција својот млад изглед го одржуваат со помош на екстаркт од семки од грозје кој го подигнува нивото на антиоксиданси во крвта, постигнува производство на колаген и ја чува еластичноста на кожата. Секој ден треба да земете 100 милилитри екстаркт, што одговара на количина од 1 килограм грозје.


Оставете коментар

___