Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Mлеко и јогурт за убава и чиста кожа

Јогуртот е незаменлив производ во нашата секојдневна исхрана – го помага варењето на храната, делува антисептично, подмладува. Често се користи и во диетите за слабеење.

Јогуртот одамна се користи и како средство за зачувување на свежината и влажноста на кожата, како и за успорување на процесот на појава на брчки. Јогуртот може да се користи за сите типови на кожа, и одлично се комбинира со други намирници. Еве неколку брзи и едноставни рецепти:

• Сите знаеме дека јогурт или кисело млеко се користи при прекумерно сончање – ја лади и освежува кожата и спречува појава на изгореници.

• За да спречите прекумерно црвенило на кожата од сончање, пред да се изложите на сонце нанесете на лицето малку јогурт измешан со сок од лимон.

• Јогуртот во комбинација со изрендани ротквици ја спречува појавата на пеги од сонцето, а доколку веќе се појавиле, со користењето на оваа маска брзо ќе исчезнат.

• Јогуртот измешан со бадемово масло ја храни кожата и го спречува нејзиното стареење.

• Маската од јогурт, сок од морков, лимон и лажичка мелен ориз е одлична маска против појавата на брчки.

• Јогуртот помешан со морска сол е одлична комбинација против прекумерно мрсење на кожата. Откако солта ќе се растопи, смесата се нанесува на лицето со парче газа, се остава да делува десетина минути и се измива со топла вода или со чај од камилица.

Покрај тоа што е идеална храна и додаток на многу јадењеа, млекото уште од најстари времиња се користи и за нега на кожата.

• Ако во чај од нане додадете млеко ќе добиете одлично средство за чистење на лицето од шминка. И чистото млеко можете да го употребувате за отстранување на шминка, но неварено. Млекото го чисти лицето и го храни со витамин А.

• За третман на мрсна кожа направете маска од млеко и изгмечена праска.

• На сувата кожа поволно делува млеко измешано со сок од краставица.

• Млеко и морков се посилна комбинација, но во овој случај кожата добива потемна нијанса – значи само за летно време!

• За лечење на нечиста кожа пробајте маска од блитва сварена во млеко.

• Додадете четврт литар млеко во половина литар сок од краставици, варете ги околу пет минути и ќе добиете одличен млечен лосион. Најдобро е да го чувате затворен во шише и во фрижидер. Користете го секојдневно за чиста, здрава и убава кожа.

• Млекото со неколку капки масло одлично ќе ја нахрани сувата кожа и ќе помогне во регулирањето на природната влажност.

• Млекото помешано со кој било овошен сок со кисел вкус делува многу поволно на мрсната кожа – го чисти површинскиот слој, ги суши акните и бубулиците и ја освежува кожата.

• Понекогаш може едноставно да се измиете со малку млеко – и тоа ќе биде доволно за поубав изглед на вашата кожа!

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...