Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Маска за лице од јаболко

На сите нас ни е познато дека јаболкото е здраво овошје и дека секојдневно би требало да го конзумираме. Меѓутоа, можеме да го користиме и како маска за лице за кожата да изгледа посвежо. Ако сакате сами да направите маска за лице од јаболко, проследете го рецептот.

Земете мала јаболка и издробете јас. Потоа додајте лажица свежо сирење и лажица лимонов сок. Сите состоки добро измешајте ги додека смесата не стане хомогена. Маската нанесете ја на лице и оставете ја да делува 15 минути, а потоа само измијте го лицето со ладна вода.

Млечната киселина која се наоѓа во сирењето е идеален чистач на кожата, помага во отстранување на вишокот себум. Оваа маска е идеална за масна кожа, но можете да бидете сигурни дека нема да ви го исуши лицето. На вашето лице ќе му даде чувство на свежина.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...