• Сподели на:

Маска од пиво за прекрасна коса

___

Пивото и баш не е некој вообичаен избор за нега, но навистина може да направи чудо за вашата коса. Доколку е вашата коса безживотна, без волумен и сјај, ви носиме рецепт за маска од пиво која вашата коса повторно ќе ја направи раскошна.

Потребни ви се: ½ филџан пиво, 1 лажичка масло (сончоглед или маслиново) и едно јајце.

Постапка: Измешајте ги состојките, па оставете ја смесата неколку саати (најмалку 2). Маската нанесете ја на чиста и влажна коса и оставете ја да делува 15 минути. Исплакнете со ладна вода.

Пивото можете да го ставите во шише со распрскувач, па повремено нанесете го на косата. Кога течноста ќе испари, остануваат протеините кои ја освежуваат вашата коса.

 


Оставете коментар

___