Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Идеална храна за вашата кожа – маска од тиква

Полезните својства на тиквата се како резултат на големото количество антиоксиданси што во неа ги има и кои учествуваат во спречување на многу болести, а во однос на кожата ја одржуваат млада и здрава. Освен антиоксидансите во тиквата има и многу други полезни материи како што се витамини, минерали, растителни влакна и др.

Како се приготвува маска и што ви потребно:

1 чаша пире од варена тиква,

1 јајце,

2 мали лажички бадемово млеко или масло,

1 лажичка мед,

1 супена лажица цитрусов сок или јаболков оцет ако сте со мрсна кожа.

Маската се нанесува на лицето, вратот и деколтето и се остава да делува 30 минути.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...