Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Хидратантен тоник за лице од краставица

Ништо чудно што се работи за хидратантен препарат кога ќе се земе во предвид дека краставицата е составена од 92% вода.

Освен тоа во составот на краставицата, покрај витамините и минералите,  има неколку полезни киселини кои ја задржуваат влагата во кожата. А во летните горештини хидратантниот ефект на краставицата е незаменлив. Пригответе домашен тоник по нашата рецепта и нема да зажилите.

Ќе ви биде потребна една краставица и 2-3 супени лажици дестилирана вода. Зошто дестилирана? Затоа што не содржи метали, соли и желизо, а тоа е многу важно за кожата.

Краставицата се пасира заедно со водата се додека не се изедначи смесата, после што се процедува преку неколку слоеви стерилна газа . Готовиот тоник се исипува во измиен и сув стаклен сад . Се чува во фрижидер но не повеќе од 5 дена.

Тоникот ја смирува кожата и помага за побрзо обновување на клетките после изложувањето на штетното влијание на УВ зраците. Се користи секогаш и секаде! Било кога ќе почувствувате дека кожата ви е сува, испрскајте со тоникот и оставете така да се исуши врз кожата. Се користи и за деколтето или било кој друг дел од телото.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...