Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Ефикасна крема против брчки од мед стара 2000 години

concept of cosmetic effects, treatment and skin care. face of young woman

Не мора да фрлате пари за да купувате препарати за нега на кожата кога можете самите да направите ефикасна крема од природни состојки, според грчки рецепт кој е стар над  2.000 години.

Се што ви треба е  1 лажица органски мед, 8 лажици рендан пчелин восок, 200 мл. бадемово масло, пола шолја вода од ружа.

Постапка:

На тивок оган стопете ги медот, восокот и бадемовото масло. Кога добро ќе се соедини тргнете ја смесата од рингла и оставете ја да се олади, но не сосема. Водата од ружа додадете ја во топлиот восок и капка по капка, постојано мешајте.

Кога лосионот ќе биде добро промешан, сипете го во стаклени тегли и затворети ги откако препаратот сосема ќе се олади. Оваа крема можете да ја користите за отстранување на шминка или како крема против брчки.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...