Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Една од најпопуларните диети во светот: Диетата на Аткинс

Диетата го добила своето име по човекот што ја создал Роберт Аткинс. Оваа диета се базира на намалувањето на јаглехидратите, за сметка на протеините и мастите. Заедно со диетата се препорачува употреба на комплекс од витамини и минерали. Оваа диета е една од најпопуларните во САД со најголем број приврзаници. Со идеата на Аткинс започнува така наречената ниско-јаглехидратна револуција, што донесе многу поздрава храна по супермаркетите. Доктор Аткинс кој бил кардиолог вели дека ограничувањето на јаглехидратите го подобрува и здравјето.

Тој препорачува да се пијат по 8 чаши вода дневно, како и јадење на месо јајца и риба. Првите две седмици не консумирате воопшто храна што содржи јаглехидрати. Ова е периодот во кој ќе загубите најмногу килограми. После овие две седмици постепено се вклучуваат јаглехидратите но во многу мали количини, односно 25-30 грама дневно во текот на следните две седмици. Од мастите дозволена е употреба на растителните масла, како додаток на салaтите кои треба да се јадат паралелно со месото во поголеми количини. Овошјето е изклучено поради фруктозата, па затоа се пијат витамини и минерали со многу вода.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...