Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Домашни рецепти за нега на кожата

За да имате негуван тен и за момент да го успорите стареењето, не морате да се одлучите за скапи естетски третмани. Доволно е, како што советува Андреј Ордон, козметички експерт и пластичен хирург да се определите за природни рецепти. Поглднете неколку делотворни совети, кои би требало да ги испробате.

Освежувач од мед и авокадо

За да го ублажите стареењето мора да имате квалитетен освежувач за кожата.

– Оваа комбинација на производи и помага на кожата што подолго да биде хидратантна. Кожата изгледа нежно и префинето, а тенот делува свеж и младолик.

Салата против брчки

Оваа салата го забрзува метаболизмот, пребогата е со антиоксиданси и ја штити кожата од оштетување, ја подобрува циркулацијата и ги обезбедува потребните состојки. Можете да ја конзумирате еднаш во неделата.

Начин на подготовка:

Состојки: Половина шолја боровница, половина шолја јагоди, една кива, половина шолја органски сок од полтокал и една дланка  исецкани ореви.

Подготовка: Помешајте ги првите три намирници во мала чинија. Додадете ги сокот и оревите.

Третман против акни

Ако имате проблем со акните обидете се со овој совет, за чија што намена состојките ги имате на дофат на рацете. Помешајте квасец и сок од лимон. Направете паста, намачкајте се со неа на спорното место, почекајте 10 минути и измијте се. Квасецот ги „убива“ бактериите, а лимонот помага местото на кое што била акната брзо да се излечи.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...