Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Домашен рецепт за борба против нечистотијата на лицето

Капките за очи ги стеснуваат крвните садови и со тоа доаѓа до намалување на црвенилото. Исто така, можете да направите смеса од сода бикардон и лимонов сок и да оставете да делува во текот на ноќта.

Митесерите секогаш настануваат во најлошиот можен момент. Но, за среќа постојат домашни рецепти кои го намалуваат црвенилото. Ви носиме неколку:

  1. Капки за очи

Капките за очи ги стеснуваат крвните садови и со тоа доаѓа до намалување на црвенилото. Земете неколку стапчиња за уши и нанесете неколку капки. Потоа нанесете го директно на митесерот и оставете да делува 10 минути, а потоа измијте се со ладна вода. Повторете го третманот на секои два часа, додека не почнете да приметувате разлика.

  1. Лук

Верувале или не, лукот може да биде од голема помош. Тој има антибактериско дејство, а се бори против инфекциите во порите. Нежно втријте го на зацрвенетите делови. Оставете да делува најмалку половина час, а потоа измијте со вода.

  1. Паста за заби

Стариот добар рецепт, кој се применува пред да одите во кревет. Оставете пастата за заби да се исуши, пред да дојде во допир со перницата. Следниот ден исмијте се со вода.

  1. Масло од чајно дрво

Станува збор за природен антисептик, кој се бори против бактериите, кои доведуваат до акни и митесери. Земете стапче за уши и на него ставете неколку капки од маслото. Пробајте да го оставите колку што можете подолго, за подобри резултати. Доколку почувствувате пецкање, измијте се и разредете го маслото со вода.

  1. Лимонов сок

Исечете еден лимон и втријте го на проблематичното место. Оставете да делува 10 минути, а потоа измијте се со ладна вода. Исто така, можете да направите смеса од сода бикарбон и лимонов сок и да оставите да делува во текот на ноќта.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...