Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Диета со печурки за совршена линија

Најдобриот избор доколку сакате да ослабнете може да биде диета со печурки, бидејки влакната кои тие ги содржат ја подобруваат работата на цревата и даваат чувство на ситост. По такбиоѕ оброк нема да посегнувате за нездрава храма, брза храна која е најголем кривец за складирање на мастите на критичните места, како стомакот, задникот и бутовите.

Печурките се зрава замена на месото, па ако сте од оние кои не го поднесуваат чувството на глад, овој план е идеален. Покрај тоа, печурките се нискокалорични – 150 грама од овие намирници содржат се на се 30 калории.

Диетата со печурки трае 5 седмици, при што треба да се внимава во организмот дневно да се внесуваат околу 1.550 калории. Режимот на изхрана вклучува и 5 порции овошје и зеленчук, како и половина литар млеко на ден.

Најважно кај оваа диета месото да се замени со печурки и тоа неколку пати неделно. На пример, меленото месо заменете го со шампињони кога спремате шпагети, во рижото користете печурки наместо пилешко…

За телото да се снабди со потребните протеини и белковини, потребно е да конзумирате 250 до 300 грама свежи печурки за еден оброк.

Шампиљоните се на нашите простори најзастапена врста на печурки, па за да зачувате што повеќе хранливи материи во нив, сечете ги на мали парченца и динствувајте ги од 5 – 7 минути. Тоа е сосема доволно да омекнат и полесно да се сварат.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...