Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

новости и трендови

Црвениот кармин подмладува

Иако нежните тонови на кармин за усни се смета дека подмладуваат, најновото истражување во кое учествувале  100 мажи покажа дека всушност тие не прават да изгедаме постари.

За време на истражувањето на мажите им биле претставени фотографии на жени со страрост од 20 до 70 години, а нивната задача била да погодат колку години имаат.

Сите жени кои имале црвен кармин на усните, испитаниците сметале дека имаат помалку години него што всушност имале, додека оние со бледи нијанси на кармин за усни изгледале постаро.

Научниците објаснуваат дека жените кои носат црвени или розеви нијанси на кармин за усни изгледаат помлади поради контрастот помеѓу бојата на лицето и бојата на усните.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...