• Сподели на:

3 вида на масла кои ја хранат сувата кожа

___

Масло од камилица – за осетлива кожа

На исти начин како што чајот од камилица го смирува желудникот, така делува и базното масло од камилица на кожата. Со оглед на тоа дека има антивоспалителни својства, идеално е за намалување на црвенилото и сувоста на кожата.

Масло од шипка – за депигментација

Маслото од шипка содржи ретинол, витамин Ц и масни киселини, па на природен начин ја хидратира кожата. Неколку капки од ова масло додајте во вашата крема и така користетеја или пак од маслото дирекно нанесете на местото од кожата каде имате промена на бојата.

Малиново масло – за сува кожа

Луѓето со многу сува кожа може да и овозможат хидратација на својата кожа со помош на маслиновото масло. Тоа е богато со полифеноли и масни киселини кои ја спречуваат појавата на предвремени брчки кој настануваат поради сувост на кожата. Се препорачува маслиновото масло да се нанесе на кожата пред спиење.


Оставете коментар

___